Liberal Alliances leder Alex Vanopslagh skal tilbagebetale 30.000 kroner i forbindelse med, at han har modtaget penge til dobbelt husførelse til sin bolig i København. Han havde selv bedt Folketinget vurdere, om han skulle betale de 30.000 kroner tilbage
Vi har altså med en borgerlig politiker at gøre, der har trådt ved siden af. Men også en borgerlig politiker, der tager konsekvensen af sin fejl, sin lovovertrædelse. Det skulle man tro medierne bragte op, sammenlignede med visse personer hos rød stue.
Men desværre nej. I stedet fortsætter mediernes skandaløse vinkling. Efter tilbagebetalingen kom frem, beskyldte journalisten Andrea Dragsdahl, der er ansat hos statsmediet DR, Alex Vanopslagh for ikke at ville stille op til interview. Udelukkende baseret på, at det ikke skete hos det andet statsmedie TV 2 Nyhederne.
Men i stedet for at lyve, kunne Andrea Dragsdahl bare have spurgt Alex Vanopslagh først, eller hendes egne kollegaer på statsmediet. For Kl. 18. 30 var Liberal Alliances leder igennem til et interview hos TV Avisen på netop DR.