Danmarks Fremtid
47,5%
KORT NYT

Dragshow for børn: Weekendavisen lyver om Mette Thiesen

Får woke klubben så stor opmærksomhed hos medierne, fordi journalister har medlemskab? Dragshow for børn afslører Weekendavisen.
Dragshow for børn Weekendavisen lyver om Mette Thiesen
Der har været stor debat efter at det er kommet frem, at Frederiksberg Hovedbibliotek byder på dragshow for børn i forbindelse med en kulturnat.

En af dem, der har været størst kritiker af arrangementet, er Dansk Folkeparti’s folketingsmedlem, Mette Thiesen. Hun har blandt andet udtalt følgende om det politiske woke arrangement:

Jeg mener, at der er tale om en politisk agenda, som de voksne presser ned over hovedet på børnene. Det er en identitetspolitisk glidebane om kønsforvirring af børn, og det gør det kun mere problematisk, at man også afholder arrangementet for offentlige kroner

Sådan en udtalelse kommer selvfølgelig ikke til at stå uimodsagt. Woke kulturen er straks gået til modangreb på Mette Thiesen og andre, der har valgt at være kritiske over for arrangementet.

Løgn fra Weekendavisen

Og som man ser tit i debatten med woke kulten, krænkelseskulturen og resten af de politisk korrekte, så løber de hurtigt tør for argumenter, begynder at opfinde ting ud af den blå luft.

Tak for eksempel journalist, tegner og stedfortrædende kulturredaktør på Weekendavisen, Christoffer Zieler, der på Twitter vælger at pådutte Mette Thiesen noget, som hun aldrig har sagt eller ment.

Christoffer Zieler opfinder simpelthen holdninger hos Mette Thiesen. Holdninger som han ingen dokumentation har på. På godt dansk kalder man sådan noget for løgn og latin.

Og bid desuden mærke i, at Christoffer Zieler som en rigtig kujon ikke engang tør tagge den kvinde, som han forsøger at udbrede løgne om.

Christoffer Zieler afslører ikke bare sig selv og sin arbejdsplads. Han afslører også hele sig fag. Et fag der har fået ødelagt dets troværdighed, blandt andet fordi journalister tager deres egne politiske holdninger med på arbejde.

Weekendavisen er et medie, som får omkring 10 millioner skattekroner i støtte. Som tak for støtten kalder det såkaldte medie blandt andet danskerne for tåkrummende. Læs mere her.

Christoffer Zieler har, da vi afslørede hans løgne, valgt at slette hans tweet.

Deltag i debatten

Hvad mener du om hele sagen? Deltag i debatten på Facebook eller Twitter.

Ved du noget om sagen, eller har du et godt tip til en historie, er du velkommen til at kontakte os på kontakt@danmarksfremtid.dk.

Du kan også indsende dit eget debatindlæg her.