Danmarks Fremtid
NYHED

Statsansat journalist vil ikke forstå Støjberg

Gang på gang beviser medier og journalister, at de mangler neutralitet, når det gælder Inger Støjberg. Ask Rostrup fra TV 2 News er en af dem.
Ask Rostrup fra statsmediet TV 2 News vil ikke forstå Inger Støjberg

Som vi har skrevet om før, så er danske journalister ikke de største fans af Inger Støjberg, faktisk er hun blevet omtalt som dum af en journalist på mediet “Den Uafhængige”

Også i forbindelse med Inger Støjberg’s afsløring af hendes nye parti, Danmarksdemokraterne, kunne vi fortælle, at journalister opfandt problemer, kaldte hendes primære mærkesag for “dræn sumpen”, selv om det politiske program ikke er afsløret endnu.

Ask Rostrup vil ikke forstå

Og i dag er det så TV 2 News journalisten Ask Rostrup, tidligere ansat på det andet statsmedie DR Nyheder, der opfinder ikke eksisterende problemer omkring Inger Støjberg og Danmarksdemokraterne, som ikke vil forstå på grund af hans bias.

Ask Rostrop har været forbi danmarksdemokraterne.dk og på Twitter skriver han følgende om “Danmarksdemokraternes venner”, der er en støtteforening for partiet:

Forstår stadig ikke helt: Kan man melde sig ind i Danmarksdemokraterne eller bare være ven? Og er Hans Kristian Skibby medlem eller ven? Er der overhovedet noget at være medlem af? Anybody…?

Man skal ganske enkelt være statsansat journalist, eller bare journalist, for ikke at kunne forstå opbygningen omkring støtteforeningen.

For det første står der tydeligt, at det ikke er muligt at kunne starte en medlemsorganisation før et kommende folketingsvalg, sådan noget tager tid. Når man ikke har en medlemsorganisation, så kan man selvfølgelig heller ikke optage medlemmer.

For det andet så fremgår det tydeligt på hjemmesiden, og i selve teksten, at indtil partiet får stablet medlemsorganisationen på benene, kan man melde sig ind i støtteforeningen “Danmarksdemokraternes venner”. Altså støtte partiet økonomisk.

Og selvfølgelig kan politikere, nuværende folketingsmedlemmer, markere sig som tilhængere, og kommende medlemmer, af partiet. 

Det er tydeligt, at Ask Rostrop udemærket godt kan se sammenhængen, men han vil ikke forstå. Han opfinder problemer.

Han forsøger at at gøre nar af Danmarksdemokraterne, men ender ud med at udstille sin egen bias. Og som stort set alle andre journalister, så forstår han ikke at modtage kritik. Et eksempel kan du se her over. Du kan desuden se hele hans arrogante svar her, da vi konfronterer ham.

Ask Rostrup er vært på det politiske program “Besserwisserne” på TV 2 News.

Deltag i debatten

Hvad mener du om hele sagen? Deltag i debatten på Facebook eller Twitter

Ved du noget om sagen, eller har du et godt tip til en historie, er du velkommen til at kontakte os på kontakt@danmarksfremtid.dk.

Du kan også indsende dit eget debatindlæg her.

LÆS OGSÅ