Opdateret: Dette indlæg er igen blevet relevant, da Mette Frederiksen i dag (24. marts 2023) har trukket advarsel til Barbara Bertelsen og andre embedsmænd tilbage.
Minkkommissionen blev dermed lige præcis den syltekrukke, som blandt andre Danmarks Fremtid, men desværre ikke en svag dansk presse, advarede imod.
Danmark er nu officielt en bananrepublik. Politiske embedsmænd og korrupte politikere beskytter hinanden.
Det er, når alt kommer til alt, et tillidsspørgsmål. Og jeg har tillid både til departementschefen i Statsministeriet, ligesom jeg i øvrigt har tillid til de andre embedsfolk, der er ansat i staten
Mette Frederiksen
har begået tjenesteforseelser af en sådan grovhed, at der er grundlag for, at det offentlige søger at drage hende til ansvar i anledning af hendes medvirken til brud på sandhedspligten og legalitetsprincippet
Minkkommissionen om Barbara Bertelsen
Skødehunde
Gemte beviser
Deltag i debatten
Hvad mener du om hele sagen? Deltag i debatten på Facebook eller Twitter.
Ved du noget om sagen, eller har du et godt tip til en historie, er du velkommen til at kontakte os på kontakt@danmarksfremtid.dk.
Du kan også indsende dit eget debatindlæg her.