Danmarks Fremtid
47,5%
NYHED

Socialdemokratiet bruger Støjbergs advokat som undskyldning

Socialdemokratiet og regeringens støttepartier bruger nu Inger Støjberg's advokat som undskyldning for at sige nej til advokatundersøgelse.
Socialdemokratiet bruger Støjbergs forsvarsadvokat som undskyldning for manglende konsekvenser

Du kan læse hele vores dækning af Mette Frederiksens grundlovsbrud og minkskandalen her.

I dag valgte  Socialdemokratiet og regeringens støttepartier, at tildele Mette Frederiksen en sølle næse for en af danmarkshistoriens største politiske skandaler, nemligt den ulovlige nedslagtning af alle mink.
Rød bloks undskyldninger, for ikke at stille Mette Frederiksen til ansvar for hendes svigt, vildledning, lovbrud og ulovlige instrukser, baserer sig på løgne, manipulationer og bevidst forkert læsning af minkkommissionens rapport.

Advokat som undskyldning

Socialdemokratiet, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten bruger blandt andet som undskyldning, at Støjberg’s forsvarsadvokat, René Offersen, i forbindelse med debatten om advokatundersøgelse, udtaler, at “Krav om advokatvurdering er helt forbi skiven”.

at der hverken er mundtlige eller skriftlige beviser for, at Inger Støjberg er skyldig i tiltalen

Altså den samme advokat, som før og under rigsretten mod netop Inger Støjberg udtalte, “at der hverken er mundtlige eller skriftlige beviser for, at Inger Støjberg er skyldig i tiltalen”.
At rød stue ikke selv kan se det groteske i, at de vælger at bruge en udtalelse fra en advokat, der tidligere har taget fejl i netop rigsretssager, som undskyldning, er både dybt komisk og skræmmende.
Inger Støjberg blev, om man er enig eller uenig i dommen, dømt skyldig ved rigsretten, og dermed tog hendes advokat fejl. Sådan fungerer retsstaten.
Men måske håber advokaten med sin udtalelse, at få endnu et skatteyderbetalt job som forsvarsadvokat, når Mette Frederiksen engang bliver stillet til ansvar over for en dommer.

Tvivl taler for advokatundersøgelse

Juraprofessorens udtalelser bekræfter jo netop, at der er tvivl om netop grov uagtsomhed, og derfor burde alle være interesseret i en advokatundersøgelse, men det tør hverken Socialdemokratiet eller deres støttepartier sætte i gang.
Fakta om minkkommissionens rapport
DanmarksFremtid.dk
Desuden så vælger rød stue ganske belejligt kun at citere eksperter, der er enige med deres “argumenter”. Man nævner for eksempel ikke juraprofessor Lasse Lund Madsen fra Aarhus Universitet, der mener, at Mette Frederiksens ageren er strafbart.

men jeg hælder til, at der er tale om grov uagtsomhed her, og at det dermed er strafbart

Minkskandalen, og den efterfølgende debat, er endt ud som en ren farce, takket være rød bloks hykleri, dobbeltmoral og manglende respekt for retsstaten og demokratiet.

Deltag i debatten

Hvad mener du om hele sagen? Deltag i debatten på Facebook eller Twitter. Ved du noget om sagen, eller har du et godt tip til en historie, er du velkommen til at kontakte os på kontakt@danmarksfremtid.dk. Du kan også indsende dit eget debatindlæg her.

LÆS OGSÅ